Jakie urządzenie wielofunkcyjne do biura wybrać?

Bez względu na profil działalności, w Twojej firmie każdego dnia są drukowane, kserowane, kopiowane i faksowane dokumenty. Nie podlega dyskusji, że dla zoptymalizowania pracy oraz zwiększenia jej wydajności, warto więc zainwestować odpowiednie urządzenie wielofunkcyjne lub drukarkę. To zazwyczaj inwestycja na kilka lat, dlatego powinna być przemyślana, aby służyć Ci efektywnie, nie generując zbędnych kosztów.

Urządzenia drukujące wybierane na potrzeby działalności gospodarczej znacząco różnią się od tych, kupowanych do użytku domowego. To oczywista konkluzja, która wynika przede wszystkim z innych potrzeb i nakładów kserowanych lub drukowanych w każdym z tych miejsc. Jednak bogata oferta rynkowa oprócz wielu możliwości wprowadza też wątpliwości. Jaka drukarka do biura będzie zatem odpowiednia dla Twoich potrzeb? Jakie są najlepsze urządzenia wielofunkcyjne do biura? Choć na postawione pytania nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, to postaramy się wskazać aspekty, na które należy zwrócić uwagę dokonując wyboru.

Jaka drukarka do biura?

Zanim zaczniesz przeglądać oferty urządzeń wielofunkcyjnych, powinieneś zawęzić zakres poszukiwań. To nie tylko oszczędność cennego czasu, ale również sprecyzowanie, czego tak naprawdę potrzebuje Twoja działalność. Najlepsza drukarka do biura to, taka, która spełni swoje zadanie, w takim zakresie, w jakim Ty tego oczekujesz. Zupełnie inne potrzeby mają firmy zatrudniające kilkuset pracowników, a inne działalności jednoosobowe. To podstawowy czynnik, jaki musisz wziąć pod uwagę. Ponadto:
  • oszacuj, jakie są miesięczne ilości wydruków w Twoim przedsiębiorstwie. Czy potrzebujesz szybkiego, wydajnego urządzenia drukującego w wysokiej jakości czy bieżące potrzeby zaspokoi np. tradycyjna drukarka atramentowa?
  • zastanów się, co głównie trafia do druku, czy są to dokumenty tekstowe czy grafiki? Czy drukujesz dużą ilość zdjęć kolorowych lub czarno-białych?
  • sprecyzuj, do jakich celów potrzebujesz drukarki. Czy ma być to urządzenie nastawione głównie na wydruki w standardowej jakości, czy raczej wielofunkcyjny sprzęt, zawierający jednocześnie skaner oraz kopiarkę?
  • zastanów się, czy potrzebujesz dodatkowych funkcjonalności, które ułatwiają codzienną pracę z drukarką, ale jednocześnie podnoszą cenę urządzenia. Faks, automatyczny podajnik dokumentów, druk dwustronny, wyświetlacz, bezprzewodowe połączenie z komputerem to bez wątpienia pomocne opcje, które doceniasz zwłaszcza przy intensywnej eksploatacji urządzenia.
  • określ budżet, jaki jesteś w stanie przeznaczyć na tę inwestycję. Czy wolisz zainwestować jednorazowo większą kwotę środków czy skorzystać z abonamentów na drukowanie, które obejmują wynajem drukarki na określony czas?

Najlepsza drukarka do biura to..

.. taka, która spełnia Twoje potrzeby. Jednoczesnie nie generuje zbyt dużych kosztów. I trzeba tu wziąć pod uwagę koszty zakupu, eksploatacji, przeglądów, napraw serwisowych i przestojów związanych z  potencjalnymi awariami i naprawami.